Categories
Dom i ogród

Grzejnik elektryczny – jaki wybrać?

Grzejniki elektryczne są popularnym rozwiązaniem przy dogrzewaniu mieszkań lub poszczególnych pomieszczeń. Często są stosowane jako dodatkowe ogrzewanie w łazience, sypialni lub pokoju dziecięcym. Takie grzejniki są proste w instalacji i nieskomplikowane w obsłudze, dodatkowo są produkowane w kilku rodzajach. To pozwala wybrać każdemu użytkownikowi grzejnik dopasowany do jego potrzeb.  

Grzejniki elektryczne to bardzo prosty w instalacji, czysty i nieskomplikowany w obsłudze sposób na dogrzewanie mieszkań. Urządzenie wystarczy powiesić lub postawić w wybranym przez siebie miejscu i podłączyć do energii elektrycznej. Warunkiem koniecznym do ogrzewania elektrycznego jest posiadanie trójfazowej instalacji elektrycznej i gniazdka z uziemieniem. Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet (np. prosta obsługa i szybka reakcja grzejników na polecenia), jednak ich wadą jest wysoki koszt eksploatacji wiążący się z podwyższonymi rachunkami za prąd. Z tego względu z grzejników elektrycznych użytkownicy najczęściej korzystają wyłącznie w konkretnych pomieszczeniach, gdzie potrzebne jest dogrzewanie. 

Grzejniki elektryczne – rodzaje

Grzejniki elektryczne dzielą się na trzy rodzaje. To urządzenia ceramiczne, konwektorowe i olejowe. Grzejnik ceramiczny swoim wyglądem przypomina tradycyjne kaloryfery używane w domu. Charakteryzuje się tym, że w środku posiada ceramiczny wkład, który nagrzewa się po podłączeniu go do prądu. Zaletą tego urządzenia jest to, że ceramika szybko się nagrzewa i potem długo magazynuje ciepło.

Grzejnik elektryczny konwektorowy (konwekcyjny) to najpopularniejszy kaloryfer prądowy. Jest lekki, można go bez problemu przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego. Dodatkowo urządzenie to szybko się nagrzewa i natychmiast oddaje ciepło. Dzięki temu w lokalu w kilka chwil wzrasta temperatura. Ogrzewanie konwektorowe jest wyposażone w trzystopniową regulację temperatury oraz termostat. Grzejniki te wykorzystują efekt konwencji, czyli unoszącego się powietrza, dzięki czemu ich efektywność jest bardzo wysoka.

Kaloryfer olejowy jest wypełniony olejem, który ulega nagrzaniu i w wyniku tego procesu oddaje ciepło. Nagrzewa się dużo wolniej niż urządzenie konwekcyjne i ceramiczne. Gdy olej osiągnie odpowiednią temperaturę, termostat automatycznie się włącza.  

Jaki grzejnik elektryczny jest najlepszy?

Grzejnik elektryczny powinniśmy dobrać w zależności od pomieszczenia, w jakim chcemy go użytkować oraz czasu nagrzewania. Jeśli zależy nam na szybkim ogrzaniu niewielkiego pomieszczenia, powinniśmy wybrać urządzenie konwekcyjne lub ceramiczne. Gdy jednak chcemy, aby kaloryfer dłużej trzymał temperaturę i dłużej ogrzewał pomieszczenie, wtedy lepiej zainwestować w kaloryfer olejowy. Dodatkowo wybierając grzejnik elektryczny, warto zwrócić uwagę na ilość zużywanej energii, regulację temperatury oraz termostat. 

Grzejniki elektryczne najlepiej sprawdzają się przy dogrzewaniu pomieszczeń (konwekcyjne, ceramiczne). Wielogodzinne używanie takiego ogrzewania może być dość kosztowne dla użytkownika. Gdy jednak potrzebujemy takiego rozwiązania na dłuższy czas, wtedy lepiej wybrać model olejowy. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *