Categories
Zdrowie

Anoreksja – co to jest ?

Anorexia (lub anorexia nervosa) jest poważną chorobą psychiczną, w której ludzie mają niską wagę z powodu ograniczenia poboru energii. Może ona dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia.

Jak również ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, mogą one zrobić wiele ćwiczeń, aby pozbyć się spożywanego jedzenia. Niektóre osoby z anoreksją mogą doświadczyć cykli bingeing (jedzenie dużych ilości jedzenia na raz), a następnie oczyszczenie.

Sposób, w jaki osoby cierpiące na anoreksję widzą siebie jest często sprzeczny z tym, jak widzą je inni – często mają zniekształcony obraz siebie i myślą, że są większe niż są w rzeczywistości. Doświadczają głębokiego strachu przed przybraniem na wadze i zazwyczaj podważają to, co powinni.

Czasami czyjeś objawy mogą nie odpowiadać dokładnie wszystkim kryteriom, które lekarz sprawdza w celu zdiagnozowania anoreksji – na przykład, mogą one pozostać na wadze uważanej za “normalną” dla ich wieku, płci i oczekiwanego rozwoju. W zależności od dokładnych objawów, mogą one być zdiagnozowane z nietypową anoreksją lub inną formą innych określonych zaburzeń odżywiania lub jedzenia (OSFED). Jest to równie poważne zaburzenie, które może rozwinąć się zarówno w anoreksję, jak i z anoreksji. Tak samo ważne jest, aby osoby cierpiące na OSFED były leczone tak szybko, jak to możliwe.

Zachowanie związane z anoreksją może przyczynić się do poczucia kontroli – wiele osób, które rozmawiały z nami o swojej anoreksji powiedziało, że czuły, iż mogą kontrolować to, co jadły i swoją wagę ciała, gdy nie czuły, że mogą kontrolować inne aspekty swojego życia. Istnieje wiele różnych powodów, dla których ktoś może rozwinąć anoreksję, ale ważne jest, aby pamiętać, że zaburzenia jedzenia często nie dotyczą samego jedzenia. Są to choroby psychiczne, a leczenie powinno dotyczyć podstawowych myśli i uczuć, które powodują to zachowanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *